Suplementacja w piłce nożnej

Suplementacja w Piłce Nożnej – Jak zwiększyć wydolność tlenową i wytrzymałość mięśniową Leave a comment

Piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie, jeżeli nie najpopularniejszą, a jej narodzin trzeba szukać w bardzo odległych czasach.

Dzisiejsza gra w piłkę nożną cechuję się wzrastającą liczbą bezpośrednich starć wymagających od zawodników znamiennych umiejętności nie tylko taktyczno-technicznych, ale również wzorowego przygotowania fizycznego. W ostatnich czasach nastąpił ogromny zwrot w grze w piłkę nożną. Wzrosło tempo gry, uległ zmianie styl gry, taktyka. Podczas meczu praca piłkarza odznacza się dużą zmiennością startów, przyspieszeń, zrywów, nagłych hamowań, gwałtownych zmian kierunku biegu, wyskoków itd. Determinuje to organizm do pobierania bardzo dużej ilości energii. Dlatego też zawodnicy poważnie podchodzący do realizacji swoich celów treningowych i regeneracji coraz częściej sięgają po suplement, aby wejść na wyżyny swoich umiejętności.

 Węglowodany Vitrgo i Carbo

Organizm ludzki można porównać do silnika samochodu – aby mógł jechać potrzebne jest paliwo. Węglowodany spełniają właśnie rolę paliwa w naszym organizmie. Jeżeli „zalejemy” odpowiednią ilość bezpiecznych suplementów dla piłkarzy,  dłużej zachowamy naszą sprawność na boisku. Niezwykle ważna jest odpowiednia dieta piłkarza. Bez odpowiedniej ilości glikogenu (materiał zapasowy zgromadzony m.in. w mięśniach) nie będziemy w stanie zachować nie tylko naszej wytrzymałości mięśniowej, ale także koncentracji spowodowanej osłabieniem organizmu. Dlatego im więcej eksploatujemy nasz organizm, tym więcej potrzebujemy tzw. „paliwa”, (podczas wysiłku organizm potrzebuje 1-1,5g węglowodanów/kilogram ciała przez godzinę, aby utrzymać właściwy poziom cukru we krwi, obniżenie poziomu cukru we krwi powoduje utratę tempa i zdolności koncentracji)

Korzyści wynikające ze stosowania odżywki:

 • Opóźnienie zmęczenia organizmu
 • Zwiększona wytrzymałość mięśni
 • Zwiększona regeneracja po treningu/meczu

Gdy wjeżdżamy na stację, mamy do wyboru rodzaj paliwa – dla porównania benzynę 95 oraz 98 pb . Jeżeli dbamy o nasz „motor napędowy” i chcemy, żeby służył nam na dłużej, staramy się w miarę możliwości podawać lepsze „paliwo”. Tak samo wchodząc do sklepu mamy do wyboru produkty typu CARBO oraz VITARGO.

Suplementy Carbo to nasze „paliwo 95”, podstawowa mieszanina odżywki węglowodanów prostych oraz złożonych. Carbo odpowiednio wykorzystane może wspomóc efektywność naszych treningów, dać nam energię, a także poprawić powysiłkową regenerację

Z kolei suplementy typu Vitargo to nasze „paliwo 98”, najwyższej jakości opatentowanie i przebadane szwedzkie węglowodany ze skrobi jęczmiennej, stosowane na najwyższym poziomie, w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów. Jednyną z głównych zalet stosowania Vitargo to 70% szybsze przyswajanie glikogenu do mięśni w mmol/kg w porównaniu do maltodekstryny + cukry, dodatkowo  ma wielokrotnie niższą osmolalność , to przekłada się na szybkość opuszczania żołądka i uniknięcia odwodnienia, oraz dyskomfortu ze strony układu pokarmowego.

Produkty polecane:
Carbo https://perfectmuscle.pl/produkt/uns-x-carbo-1000g/
Vitargo https://perfectmuscle.pl/produkt/vitargo-electrolyte-2000g/

Vitargo Electrolyte 2000g

 

Witaminy i Minerały dla sportowców

Nawiązując do naszego „motoru napędowego”, tak jak już wiemy, aby nasz organizm mógł pracować wydajnie na wysokich obrotach potrzebne są dobrej jakości suplementy. Tak samo nie może zabraknąć nam witamin oraz minerałów do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witaminy i minerały na bazie suplementów pełnią kluczową rolę w naszym organizmie i odpowiadają za szereg procesów. Aby nasze węglowodany (paliwo) zostały skutecznie wykorzystane,  do naszego „cylindra” potrzebujemy dodać m.in. witaminy dla sportowców z grupy B, które odpowiadają za metabolizm oraz prawidłowe funkcjonowanie ukł.nerwowego, magnez, który odpowiada m.in za prawidłowe funkcjonowanie mięśni, oraz cynk, który wspomoże regenerację. Bez nich nasz „silnik” nie jest w stanie funkcjonować. Oczywiście to tylko kilka przykładów witamin i minerałów, które musimy dostarczyć. Zobacz witaminy i minerały dostępne w sklepie Perfect Muscle.

Zalety stosowania:

 • Prawidłowe funkcjonowanie enzymów
 • Prawidłowe funkcjonowanie hormonów
 • Prawidłowy metabolizm (spalanie) węglowodanów, białek, tłuszczy
 • Prawidłowe funkcjonowanie narządów

Polecane produkty:
Trec Multipack Sport : https://perfectmuscle.pl/produkt/trec-multipak-sport-60kaps/
Trec Vital Stack 500ml : https://perfectmuscle.pl/produkt/trec-vital-stack-500ml/

Trec Multipack Sport 60 kaps.
Trec Multipack Sport 60 kaps.

Zwiększenie wydolności tlenowej i wytrzymałości mięśniowej 

Podobnie jak do tuningu naszego „silnika” potrzebujemy kilka dodatkowych rzeczy, tak samo jeżeli chcemy podnieść naszą wytrzymałość mięśniową, wydolność tlenową oraz regenerację, można rozważyć  suplementację różnymi naturalnymi produktami, które wspomogą nasze efekty.

Z produktów, które warto stosować szczególnie przed, w trakcie oraz po zakończonym wysiłku są:

 • Aminokwasy BCAA, EAA , ze względu na fakt,iż nasze mięśnie składają się z 35% z aminokwasów, spełniają one kluczową rolę w suplementacji piłkarza. Mają za zadanie zwiększenie naszej wytrzymałości mięśniowej, są odpowiedzialne za ochronę naszych mięśni przed rozpadem oraz przyśpieszeniem regeneracji.
 • Beta Alanina – zwiększa wytrzymałość oraz siłę mięśni poprzez zwiększenie pojemności buforującej tkanki mięśniowej oraz podniesieniu progu przemian beztlenowych (lactate threshold). Zwiększa odprowadzanie kwasu mlekowego z mięśni, dzięki czemu wydłuża czas pracy mięśni.
 • Cytrulina podobnie jak Beta-alanina uczestniczy w procesie syntezy tlenku azotu, co zwiększa ilość krwi i tlenu, który jest dostarczany do pracujących mięśni. Zwiększa również wydalanie kwasu mlekowego z mięśni. Niweluje to efekt zmęczenia zarówno psychicznego, jak i fizycznego w trakcie treningu. Dlatego najczęściej łączy się te dwa aminokwasy w suplementacji w piłce nożnej.
 • Ekstrakt z grzybów górskich PEAKo2 opatentowana i przebadana formuła grzybów wysokogórskich, która zawiera wszystkie ekstrakty grzybów, które mają udowodnioną zdolność do zwiększonego wychwytu tlenu (większa wydolność tlenowa).  W najnowszych badaniach stwierdzono, iż produkty oparte o ekstrakt z Cordycepsa, korzystnie wpływa na drogi oddechowe, dzięki czemu więcej tlenu (nawet do 40%) dostaje się do komórek ustrojowych, podwyższając zdolność wytwarzania większej ilości energii w komórkach poprzez zwiększenie poziomu ATP nawet o 30%. Zwiększa to wytrzymałość podczas treningu „głęboki oddech” i zapobiega tzw. uderzeniu krwi do twarzy.

Polecane produkty:
Scivation Xtrend BCAAhttps://perfectmuscle.pl/produkt/scivation-xtend-go-429g/
Scivation Xtend Perform :https://perfectmuscle.pl/produkt/scivation-xtend-elite-594g/

Scivation Xtend Elite 594g
Scivation Xtend Elite 594g

Sprawny aparat ruchu

Dobrze funkcjonujące stawy to priorytet praktycznie w każdej dyscyplinie sportu, a szczególnie w  grach zespołowych takich jak piłka nożna. Wynika to z faktu, że jest to sport kontaktowy, w którym dochodzi do bardzo mocnych naprężeń stawów jak i więzadeł. Ponownie porównując nasz organizm do „silnika” wiemy, że aby wszystkie elementy płynnie funkcjonowały, niezbędne jest odpowiednie smarowanie  Dlatego warto rozważyć w swojej suplementacji składniki, które będą zabezpieczać nasz aparat ruchu przed kontuzjami oraz pomagać w szybszej regeneracji w dojściu do prawidłowego funkcjonowania po urazach. Wszystko w myśl zasady – „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Zalety produktów

 • Mniejsze ryzyko urazów
 • Szybsza rekonwalescencja po przebytej kontuzji
 • Przyśpieszenie regeneracji stawów podczas intensywnych treningów
 • Poprawa „smarowania” stawów

Polecane produkty:
Animal Flexhttps://perfectmuscle.pl/produkt/universal-animal-flex-44sasz/
Primafirce Cissushttps://perfectmuscle.pl/produkt/primaforce-cissus-100g/

Universal Animal Flex 44 sasz.
Universal Animal Flex 44 sasz.

KREATYNA

Jednym z najbardziej popularnych i najbardziej skutecznych suplementów w świecie sportu jest kreatyna.  Są to 3 aminokwasy ( arginina, glicyna oraz metionina ) – białka występujące w ludzkim organizmie. Związki te występują także w mięsie zwierzęcym oraz rybachNa temat kreatyny przeprowadzono już setki badań, gdzie stwierdzono, że wspiera ona wzrost siły i wytrzymałości mięśniowej, poprzez zwiększenie ATP, wysoko energetycznej cząsteczki występującej w naszych mięśniach. U piłkarzy może to skutkować poprawą dynamiki oraz opóźnić czas zmęczenia mięśni. W sportach wytrzymałościowo-siłowych najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie jabłczanu kreatyny   w dawkach 3-5 g w sposób ciągły.

Kreatyna powoduje:

 • Zwiększenie siły
 • Zwiększenie wytrzymałości
 • Szybsza regeneracja

Polecane produkty:
Trec CM3 : https://perfectmuscle.pl/produkt/trec-cm3-180kaps/
UNS Tcm x3 : https://perfectmuscle.pl/produkt/uns-tcmx3-500g/

Trec cm3 180kaps.
Trec Cm3 180 kaps,

Kofeina

Kofeina to środek stymulujący, który pobudza ośrodkowy układ nerwowy. W umiarkowanych ilościach jest w stanie zmniejszyć uczucie zmęczenia, zwiększyć wydolność organizmu , wyostrzyć uwagę oraz koncentrację. Jest to bardzo pożądane podczas gry w piłkę. Najlepiej zastosować kofeinę kiedy wiemy, że czeka nas wyczerpujący trening lub mecz. Świetną formą szybkiej podaży kofeiny są tzw. shoty energetyczne. Pamiętajmy jednak o spożywaniu odpowiedniej dawki. Zalecane spożycie kofeiny przed treningiem/meczem to ok. 200mg.

UNS X-shock 60ml
UNS X-shock 60ml

Podsumowując

Piłka nożna to gra dynamiczna, gdzie dochodzi do  nieregularnego wykonywania czynności ruchowych. Jest to wysiłek krótkotrwały z maksymalną intensywnością (np. sprinty bez piłki, z piłką) z wysoką (np. szybki atak, kontratak) przeplatany jest wysiłkami o umiarkowanej oraz niskiej intensywności (np. trucht, swobodny bieg, marsz). Podczas meczu praca piłkarza odznacza się dużą zmiennością startów, przyśpieszeń, zrywów, nagłych hamowań, gwałtownych zmian kierunku biegu, wyskoków itd. Dlatego odpowiednie przygotowanie fizyczne połączone z odpowiednią dietą oraz suplementacją może znacznie poprawić efekty treningowe.

Wszystkie przedstawione produkty to podstawowa suplementacja intensywnie treniującego piłkarza, wyjątkiem może być kofeina, którą można stosować w dni, kiedy wiemy, że czeka nas naprawdę wyczerpujący wysiłek. Oczywiści tę suplementacje można rozbudować o dodatkowe produkty np. odżywka białkowa lub konkretne produkty zwiększające wydolność i wytrzymałość oparte np.  na ekstrakcie z czerwonego buraka (betaina) lub ekstrakcjie z grzybów górskich (cordyceps) Millenium sport Cordygen Vo2 Ultra .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *