Jak zwiekszyć masę mięniową. Odzywka białkowa czy gainer

Jak zwiększyć masę mięśniową – Odżywka białkowa czy gainer Leave a comment

Niewątpliwie najbardziej dyskusyjną kwestią podejmowaną przez adeptów kulturystyki jest to jaka odżywka będzie lepsza na szybkie zdobycie dodatkowych centymetrów w „obwodzie ramienia”. Większość osób szuka często informacji jaką odżywkę wybrać – białko czy gainer. Dlatego w tym artykule postaram się przybliżyć charakterystykę i zastosowanie tych produktów.

Proces budowania masy mięśniowej jest procesem długofalowym i wymaga od nas cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do założonego celu. Jednym z najważniejszych elementów oprócz treningu i odpowiedniej regeneracji jest dieta. To właśnie dzięki odpowiednio zbilansowanemu odżywianiu i stymulacji naszych mięśni możemy doprowadzić do ich wzrostu. Aby  nasze mięśnie mogły rosnąć musimy zadbać o stworzenie odpowiedniego środowiska do zainicjonowania procesu budowy. Niezbędna jest w tym celu  odpowiednio zbilansowana dieta na masę. Aby zainicjować wzrost masy mięśniowej musimy przyjmować odpowiednią ilość kalorii zarówno pochodzącej z węglowodanów, tłuszczy i białka. Każdy z nas różni się od siebie typem budowy (ektomorfik, mezomorfik, endomorfik) dlatego dla każdego z nas podaż kalorii będzie się różniła. Dieta na masę wymaga dostarczenia zarówno energii w postaci węglowodanów i tłuszczy, jak i niezbędnego budulca w postaci białka. Oczywiście nie możemy również zapomnieć o odpowiednim dostarczeniu niezbędnych witamin i minerałów pochodzących z warzyw czy owoców (lub w postaci suplementu), które są odpowiedzialne m.in za metabolizm naszych makroskładników (węglowodanów,tłuszczy i białek). Nie możemy także zapominać o równie ważnym aspekcie jakim jest nawodnienie, ponieważ nasz organizm składa się z ok. 65% z wody, stąd do prawidłowego wzrostu komórki potrzebna jest również woda.

Czym jest odżywka białkowa ? Kto powinien po nią sięgać ? 

Rule1 Whey Blend 2310g

Białko to niezbędny makroskładnik bez którego nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować, tym bardziej jeśli mamy do czynienia z organizmem intensywnie trenującego sportowca, który za cel postawił sobie zwiększenie gabarytów swojego ciała. Przyjmuję się, że do zainicjowania stanu anabolicznego oraz wytworzenia dodatniego bilansu azotowego  należy spożywać ok. 2 – 2,5g białka na 1kg masy ciała.
Odzywka białkowa w formie proszku to jeden z najbardziej popularnych produktów w świecie sportu. Jest to pełnowartościowe białko ( zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne w odpowiednich ilościach) pozyskiwane z serwatki, w zależności od producenta prosto z mleka lub z pozostałości po produkcji sera. Najczęściej zawartość produktów białkowych waha się w granicach od 70 -95%. Odżywki białkowe na bazie izolatu, koncentratu lub hydrolizatu zaleca się stosować zarówno u osoby, którym zależy na budowaniu masy mięśniowej, jak i redukcji tłuszczu. -> Jeżeli chodzi o wybór odżywki białkowej pod budowanie masy mięśniowej to zalecałbym ją osobom o budowie ciała endomorficznej, które maja zwiększoną tendencję do łapania dodatkowego tłuszczu podczas budowania masy mięśniowej. Odżywka białkowa zawsze powinna być stosowana jako uzupełnienie naszych braków w diecie.

Produkty polecane:

Oferta Najwyższa jakość: Rule1 Whey Blend: https://perfectmuscle.pl/produkt/rule1-whey-blend-2310g/
Oferta Budżetowa: UNS WPC Econo: https://perfectmuscle.pl/produkt/uns-wpc-econo-1800g/

Czym jest gainer ?  Kto powinien z niego korzystać ?

Rule1 LBS 2730g

Gainer to odżywka węglowodanowo – białkowa o stosunku węglowodanów do białka 70 do 20% (w zależności od producenta wartości procentowe mogą się nieznacznie różnić ). Stworzona jest dla osób, które mają problem z przybraniem na wadze tzw. Hardgainerów – (osoby o budowie ektomorficznej, którym bardzo ciężko zbudować masę mięśniową, krótko mówiąc osoby walczące z każdym kilogramem).  Jeżeli więc należysz do tej grupy i mimo spożywania dużej ilości kalorii dalej nie widzisz efektów w przyroście masy mięśniowej, sama odżywka białkowa może nie wystarczyć. Dlatego lepszym wyborem będzie włączenie do swojej diety odżywki typu gainer w celu podbicia spożywanych kalorii. Gainer najlepiej spożywać zaraz po treningu lub między posiłkami.

Polecane produkty:

Oferta Najwyższa jakość: Rule1 LBS : https://perfectmuscle.pl/produkt/rule1-lbs-2730g/
Oferta budżetowa UNS Mass Shocker: https://perfectmuscle.pl/produkt/uns-mass-shocker-4000g/

Czy można stosować odżywkę białkową i gainera jednocześnie ? 

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować obie odzywki jednocześnie. Wszystko zależy od ilości spożywanego białka oraz węglowodanów w ciągu dnia. Jeżeli trzymamy się ustalonej kaloryczności i rozkładu makroskładników w diecie, i dalej jest nam ciężko dostarczyć określonej puli białka oraz węglowodanów, to możemy je uzupełnić zarówno Odżywką proteinową oraz Gainerem. Wówczas Białko serwatkowe możemy stosować w ciągu dnia, a Gainera np. po treningu.

Co wybrać ? 

 Wybór danej odżywki to z pewnością kwestia indywidualna. Wszystko zależy od naszej budowy ciała, diety i składników w niej brakujących, są jednak wskazania predysponujące dane osoby do stosowania konkretnej odżywki. Jeśli jesteś osobą początkującą i chcesz zwiększyć masę mięśniową, a twoja sylwetka jest bardziej „puszysta”, czyli jesteś typem endomorfika, to z pewnością najlepszym wyborem będzie dla Ciebie Odżywka białkowa. Jeżeli jednak jesteś osobą szczupłą (ektomorfik) i ciężko jest Ci spożywać odpowiednią ilość kalorii, zacznij stosować Gainer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *